سیم و کابل

سیم

سیم یک هادی الکتریسیته است که برای انتقال جریان الکتریکی از محلی به محل دیگر و ارتباط بین دستگاه های مختلف میباشد.
سیم های ساختمانی را به دو دسته اصلی سیم های افشان انعطاف پذیر و سیم های مفتول خشک تقسیم می کنند . هر کدام از این سیم ها ویژگی های مخصوص خود را داشته و در جای مناسبی باید به کار برده شود .
استفاده از سیم و کابل ساختمانی در لوله خرطومی‌های نصب شده در رو و زیر گچ، کانال‌های بسته و در پانل‌ها و وسایل برقی مناسب می‌باشد . باید توجه کنید استفاده از این سیم ها به صورت مستقیم در زیر گچ اصلا پیشنهاد نمی شود .
برای ساختمان سازی بیشتر از چند نوع مخصوص سیم و کابل استفاده می کنند . سیم های افشان ، سیم های مفتول ، کابل افشان و مفتول سبک با عایق PVC ، کابل های مخابراتی یا سیم تلفن و درنهایت کابل کواکسیال.
البته باید بدانید در مناطقی که درجه حرارت محیط زیاد است از عایق XLPE بیشترین استفاده را می کنند .
سیم مفتول ساختمانی که به آن سیم برق خشک هم می گویند یک رشته فلز از جنس مس است که می توان آن را برای مکان هایی که نیاز به خمش بالایی ندارند مانند تابلو های برق ساختمانی استفاده کرد .
عایق سیم های مفتول ساختمانی از جنس پی وی سی بوده که ماده ای غیر قابل اشتعال است .
سیم های افشان بیش از هر چیز به انعطاف پذیری بسیار بالا معروف هستند . همین انعطاف پذیری سبب کاربرد فراوان این گروه از سیم و کابل در ساختمان سازی و برای سیستم های روشنایی منازل است .
گروهی از سیم های ساختمانی چیزی بین سیم های مفتول و افشان هستند و به سیم های نیمه افشان معروفند . انعطاف این سیم ها کمتر است و در صنعت ساختمان سازی برای توزیع جریان برق به کار می روند .