کلید حرارتی

کلید حرارتی یا راه انداز موتور نوعی بریکر یا قطع کننده مدار است که موتور را در برابر جریان اضافه بار و جریان اتصال کوتاه حفاظت می کند. کلید حرارتی یا کلید راه انداز موتور قابل قطع زیر بار بوده و می تواند مدار موتور را در حین کار قطع یا وصل نماید.

کلید حرارتی چیست؟

کلید حرارتی یا MPCB برگرفته از عبارت Motor Protection Circuit Breaker به معنای مدار قطع کن محافظ موتور، که با نام MMS مخفف عبارت Manual Motor Starter به معنای کلید راه انداز موتور نیز شناخته می شود، از جمله کلیدهای قابل قطع زیر بار می باشد؛ که جهت روشن و خاموش کردن موتور، هم چنین محافظت از موتورها در زمان راه اندازی و کار، در مقابل اضافه بار و اتصال کوتاه، به کار می رود. این کلید که در بازار با نام کلید حرارتی-مغناطیسی نیز شناخته می شود، در مواقع بروز اتصالی به صورت خودکار عمل می کند.
کلیدهای حرارتی مدار قدرت را قطع و وصل می کنند و هم چنین همراه با تجهیزات جانبی برای استفاده در مدار فرمان قابل نصب هستند.
امروزه در دنیای صنعت، موتورهای آسنکرون قفس سنجابی نقش بسیار مهمی را ایفا می کنند و بسیار پر کاربرد هستند. این موتورها نیاز به حفاظت هایی دارند، که کلیدهای حرارتی علاوه بر مزایایی که برای حفاظت از انواع موتورها دارند، امکان تجمیع با لوازم جانبی زیادی را دارند که باعث می شود در مجموع، بهترین گزینه برای حفاظت از این نوع موتورها باشند.

مشخصات کلید حرارتی

1. دارای شستی قطع و وصل (0 و 1) بر روی کلید جهت کنترل دستی است.
2. رنج جریانی آن قابل تنظیم بوده است و به وسیله ی یک زبانه ی دوار می توان آن را تنظیم کرد (معمولا درجه را بر روی 10 درصد بیشتر از جریان نامی تنظیم کرد می کنند).
3. دارای یک عدد دکمه تست جهت تست سالم بودن کلید حرارتی می باشند.
4. دارای سه عدد کنتاکت قدرت می باشند که این کنتاکت ها در قسمت ورودی، به برق ورودی وصل می گردند و در قسمت خروجی کلید، به موتور وصل می گردد شوند.
5. قابلیت اضافه کردن تجهیزات جانبی به آن وجود دارد.
کاربردهای اصلی کلید حرارتی
1. کلیدزنی مدارات موتوری
2. حفاظت قابل تنظیم برای اضافه بار مغناطیسی و حرارتی
3. حفاظت از موتور الکتریکی در برابر انواع خطاهای الکتریکی
4. ایجاد تاخیر حرارتی برای روشن شدن موتور به جهت داغ شدن موتور در اثر اضافه بار

مزایای استفاده از کلید حرارتی

1. قدرت قطع بالایی دارند.
2. جهت مدارات جریان بالا مورد استفاده قرار می گیرند.
3. در برابر بارهای لحظه ای، بدون قطعی، مقاومت بالایی دارند.
4. دارای رنج های گسترده ای هستند.
5. تنظیمات دقیق در مورد هر یک از پارامترهای الکتریکی در آنها امکان پذیر است.
6. قابلیت فرمان پذیری و کنترل دارند.
به دلیل اینکه کلید حرارتی حفاظت اتصال کوتاه را نیز دارد، می توان به جای استفاده از ترکیب کلید مینیاتوری و بی متال، کلید حرارتی را جایگزین نمود؛ و هم چنین کلید حرارتی را می توان با سایر تجهیزات جانبی در مدارات متصل کرد؛ به همین دلیل، به آنها کلیدهای کمپکت محافظ موتور نیز گفته می شود. در صورتی که فقط بخواهیم موتور را با آن روشن و خاموش نماییم، می توانیم کنتاکتور را هم حذف کنیم و به سبب کلید استارت و استپ تعبیه شده بر روی آن اقدام به روشن و خاموش کردن موتور نماییم. لازم به ذکر است که در جاهایی که حفاظت بیشتری مدنظر باشد، بسته به طراحی مدار، می توان بی متال را نیز قبل از کلید حرارتی به کار ببریم.

خصوصیات و قابلیت های کلیدهای حرارتی

1. کلیدهای حرارتی قابل قطع و وصل زیر بار هستند.
2. این کلید امکان تنظیم جریان در یک بازه جریانی مورد نظر را برای ما فراهم می کند.
3. پس از تشخیص خطا، به طور مستقیم مدار قدرت تغذیه موتور را قطع می کند و برای این منظور بر خلاف بی متال به کنتاکتور جهت فرمان گرفتن و قطع کردن مدار قدرت نیازی ندارد.